Stypendia
Ogólne zasady przyznawania stypendiów doktoranckich omówione są na portalu uniwersyteckim. W roku akademickim 2017/2018 doktoranci mają szanse otrzymać realne wsparcie finansowe z kilku źródeł zarządzanych na Uniwersytecie:
- Stypendium doktoranckie (art. 200 ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym)
- Zarządzenie Nr 70/2017 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 20 czerwca 2017 r. w sprawie wprowadzenia Zasad przyznawania i wypłacania stypendiów doktoranckich na stacjonarnych studiach doktoranckich w Uniwersytecie Wrocławskim.
- Zarządzenie Nr 2/2015 Dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 17 czerwca 2015 r. w sprawie kryteriów wyłaniania doktorantów rekomendowanych do przyznania stypendium doktoranckiego
- Zmiany w Zarządzeniu nr 2/2015 Dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 17 czerwca 2015 roku w sprawie kryteriów wyłaniania doktorantów rekomendowanych do przyznania stypendium doktoranckiego
- Zwiększenie stypendium doktoranckiego (z tzw. dotacji projakościowej, art. 200a ustawy),
- Zarządzenie Nr 73/2017 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 21 czerwca 2017 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu przyznawania zwiększenia wysokości stypendium doktoranckiego z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych w Uniwersytecie Wrocławskim
- Wzór załącznika do podania o zwiększenie stypendium: pdf, odt, docx.
- Zarządzenie Nr 3/2015 Dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 17 czerwca 2015 r. w sprawie kryteriów wyłaniania 30% najlepszych doktorantów rekomendowanych do zwiększenia stypendium doktoranckiego
- Zmiany obowiązujące od roku 2018/2019 w Zarządzeniu nr 3/2015 Dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 17 czerwca 2015 r.
- Szczegółowe kryteria wyłaniania grupy 30% najlepszych doktorantów pierwszego roku, rekomendowanych do przyznania zwiększenia stypendium doktoranckiego, w roku akademickim 2017/2018
- Stypendia w ramach projektu „Rozwój…„,
Wzory wniosków o przyznanie stypendium doktoranckiego oraz zwiększenia wysokości stypendium doktoranckiego znajdują się w załącznikach w/w zarządzeń. Od 2 stycznia 2015 roku minimalna wysokość stypendium doktoranckiego na wszystkich latach studiów wynosi 1470 zł miesięcznie.
Minimalna wysokość kwoty zwiększenia stypendium wynosi 800 złotych. Zwiększone stypendium można pobierać niezależnie od zwykłego stypendium doktoranckiego.
Nie można jednocześnie pobierać dwóch stypendiów z programów finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny, ale można je łączyć z stypendiami wypłacanymi z innych środków, np. ministerialnych.
Pomoc materialna
Doktoranci mają prawo ubiegać się o
- stypendium socjalne
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
- stypendium dla najlepszych doktorantów
- stypendium ministra dla najlepszych doktorantów
- zapomogi
Szczegółowe zasady ustalania warunków przyznawania, wysokości i wypłacania powyższych świadczeń określa Regulamin. W szczególności maksymalna miesięczna wysokość dochodu netto na osobę w rodzinie doktoranta za 2016 rok uprawniająca do ubiegania się o stypendium socjalne w roku akademickim 2017/18 wynosi 1050,00 zł.
Stypendium socjalne, specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi przyznawane są na zasadach obowiązujących na całej Uczelni. Aktualne informacje o terminach składania wniosków, warunkach uzyskania i wysokości świadczeń, a także wzory wniosków znajdują się na stronie wydziału.
Osobnym sposobem na zapewnienie sobie środków do życia i na badania są:
- granty,
- staże,
- konkursy,
- inicjatywy lokalne.